Najčešća pitanja
Šta je uzajamna a šta lokalna baza podataka i kako da pretražujem u njima?
Lokalne baze podataka su baze podataka biblioteka. Međusobno su povezane preko uzajamne bibliografsko-kataloške baze podataka COBIB.BH koja sadrži bibliografske podatke i podatke o fondu iz svih lokalnih baza podataka.
Unos podataka o bibliografskim jedinicama vrši se u lokalnim bazama podataka biblioteka koje su uključene u sistem COBISS.BH. Istovremeno sa unosom u lokalnu bazu podataka ažurira se i uzajamna baza podataka COBIB.BH. Lokalne baze podataka same po sebi su celina (tj. katalog biblioteke), a u odnosu na uzajamnu bazu podataka, one su njeni segmenti. Za istu jedinicu bibliotečke građe u lokalnoj i u uzajamnoj bazi podataka formira se samo jedan zapis koji je zatim, preko uzajamne baze podataka, dostupan svim bibliotekama u sistemu COBISS.BH.
COBISS+ omogućuje online pristup lokalnim bazama podataka i COBIB-u. Stoga, prilikom pretraživanja određene građe, možete da izaberete COBIB.BH ako želite da pretražujete po svim bosansko-hercegovačkim bibliotekama istovremeno, ili jednu od lokalnih baza podataka ako želite da pretražujete po katalogu određene biblioteke (npr. Biblioteka Sarajeva):
-
pretraživanje u uzajamnoj bazi podataka COBIB.BH:
Nakon izbora pogotka, na ekranu se ispišu bibliografski podaci o izabranoj građi, a na kraju spisak biblioteka koje u svom katalogu (lokalnoj bazi podataka) poseduju izabranu građu. Program omogućuje i privremeni prelazak u određenu lokalnu bazu podataka za koju se ispiše broj raspoloživih primeraka te podatak o tome da li je građa slobodna ili pozajmljena (ako je u biblioteci pozajmica automatizovana programskom opremom COBISS/Pozajmica). -
pretraživanje u lokalnoj bazi podataka:
Nakon izbora pogotka, na ekranu se ispišu bibliografski podaci o izabranoj građi, a na kraju podaci o fondu (broj primeraka i podatak o tome da li je građa slobodna ili pozajmljena, ako je u biblioteci pozajmica automatizovana programskom opremom COBISS/Pozajmica). I u ovom slučaju program omogućuje privremeni prelazak u druge lokalne baze podataka koje poseduju izabranu građu i za koje se ispišu podaci o fondu.
Šta su bibliografski podaci a šta podaci o fondu?
Bibliografski podaci su osnovni podaci o građi: npr. ime autora, naslov knjige odnosno članka, godina i mesto izdavanja i sl.:
- detaljni
- zbirni
Detaljni podaci o fondu evidentiraju se u lokalnoj bazi podataka biblioteke, npr. signatura knjige, inventarski broj, status pozajmice. Podatku pristupamo dok smo priključeni u lokalnu bazu podataka. Zbirni podaci o fondu vode se na nivou uzajamne baze podataka, i to na osnovu detaljnih podataka iz lokalnih baza podataka. Primer je broj primeraka za pozajmicu, svih primeraka, naručenih primeraka.
Kako uneti ili popraviti podatke za personalne bibliografije?
Postupak instalacije ili ažuriranja Java programa
Za programsku opremu COBISS3 potrebno je instalirati preporučene verzije otvorenog koda Jave, odnosno dozvoljene verzije programskog jezika Java za Microsoft Windows ili Linux/Apple Macintosh (u pripremi).
Teškoće sa COBISS aplikacijama nakon ažuriranja Java programa?
Nakon ažuriranja Java programa iz različitih razloga može se desiti da COBISS3 aplikacije (COBISS3 klijent) ne rade. Šta treba učiniti kada ne rade linkovi ili prečice za COBISS3 aplikacije opisano je u postupku Teškoće sa COBISS aplikacijama nakon ažuriranja Java programa.
Koje štampače podržava programska oprema COBISS?
Spisak štampača koje podržava programska oprema COBISS.